DIŞ CEPHE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Dış cephe temizliği

En sağlam dış cephe kaplaması bile bazen düzenli bakım ve temizlik gerektirir. En yaygın dış cephe kaplama malzemelerini temiz ve iyi durumda nasıl tutacağınız konusunda bazı bilgilendirmeler yapacağız.

Her mevsim, dış cephe kaplamaları evinizi tüm hava koşullarına karşı korur. Şiddetli rüzgarlar, yağmurlar, sıcak güneş ve soğuk gibi bir dizi doğal zorluğa karşı ilk savunma hattıdır. Bu koşullar altında, zamanla kum ve kirin dış cephe kaplamalarında birikiyor olması şaşırtıcı değildir. Dış cephe temizliği size ne gibi faydalar sağlar;

Birincisi, dış cephe kaplamanızın durumu, evinizin dışarıdan bakıldığındaki çekiciliğini, yani misafirlere ve yoldan geçenlere nasıl göründüğünü önemli ölçüde etkilediği göz ardı edilmemelidir. İkincisi, yılda birkaç kez dış cephe kaplamanıza iyi bir şekilde temizlemek, size dış cephede oluşan herhangi bir sorunu önceden fark etmenizi ve uygun fiyatlı ve pratik bir şekilde çözmenizi sağlar.

Aslında, hem estetik hem de pragmatik bir bakış açısıyla, evinizi kaplayan ahşap, tuğla, sıva veya vinile uzun süre bakım yada temizlik yaptırmamak akıllıca değildir. Genel olarak, uzmanlar gerektiğinde mevsimsel inceleme ve temizlik yapılmasını önerir.  Ancak DCS Temizlik olarak, “Farklı kaplama malzemelerinin farklı  bakım gereksinimleri olduğunu” düşünmekteyiz.

Günümüzün en iyi bilinen ve en yaygın kullanılan dış cephe kaplama türlerinin birçoğunun temizliği ve bakımı hakkında uzman tavsiyesi için aşağıyı okumaya devam edin.

Ahşap Kaplama Temizliği

Daima en favori dış cephe kaplamalarından biri olan ahşap, inkar edilemez güzelliğe sahiptir, ancak tüm cephe kaplama türleri içinde “bakımı için en talepkar olanıdır” denir. Birincisi, yaklaşık beş yılda bir boyanması gerekir. Ayrıca, ahşap doğal olarak genişlediğinden ve daraldığından, “tüm pencere ve kapıları düzenli olarak kontrol etmeniz, uygun olduğunda ve gerektiğinde ayarları yeniden yapmanız gerekir” Ayrıca, ahşap kaplama sadece iyi performans göstermekle kalmayıp aynı zamanda iyi görünmek için yılda bir yada iki kez temizlik gerektirir. Çoğunlukla, Sabunlu su ve yumuşak kıllı bir fırça kullanarak dış cephe temizliği yapılabilir. Ancak özel durumlarda – örneğin küf veya yosun lekelerini çıkarmak için – bir çamaşır suyu (bir kısım) ve su (dört kısım) solüsyonu ile fırçalamanız gerekir. Önemli bir not: “Basınçlı yıkayıcı kullanmayın. Ahşap yüzeyleri el ile temizlemek daha hızlı ve daha kolay olur. ”

Tuğla Cephe Kaplama

Tipik olarak bir ömür boyu süren asırlık bir dış cephe malzemesi olan tuğla, tarihi görünümü, görkemli izlenimi ve güç havasıyla uzun süre ev sahiplerini heyecanlandırdı. Bununla birlikte, tuğla ne kadar dayanıklı olursa olsun, “uzun ömürlülüğünün kısmen yıllık temizliğe bağlı olduğuna” dikkat çekiliyor. İdeal koşullar altında, dış cephe kaplaması düzgün durumda kaldığı sürece – ne yontulmuş, dökülen tuğla ne de çatlamış, ufalanan harç ile – bakım tüm evi içerir. Bakım için karmaşık olan, “yapının fazla güneş almayan kısımlarında küf veya yosun oluşması olabilir.” Gölgede kalan alanları iki kez kontrol edilmesi ve bir sorun bulursanız,  çamaşır suyu ile çıkarmaktan çekinmemelisiniz. Tuğlayı daha emici hale getirmek için alanı iyice ıslattıktan sonra,

Sıva Siding Temizleme

Çimento, kum, kireç veya alçının bir araya gelerek, günümüzde de popülerliğini koruyan eski bir mirasa sahip malzeme olan sıvayı oluşturmak için biraraya gelir. Çok yönlülük, ana avantajlarından biri olarak sıralanır – malzeme çok çeşitli renk ve dokuda olabilir. Olumsuz tarafları ise; Sert bileşimi, ufalanmaya ve çatlamaya karşı savunmasız hale gelmesine neden olur. Kendiniz veya çalışanlarınız, mağazadan satın aldıkları sıva dolguları ile küçük alanları kendi başlarına düzeltebilirler, ancak daha büyük onarımlar için, bir profesyonel tutmak akıllıca olur. Düzgün bir şekilde sıva uygulaması yapmak, uzun yıllar süren deneyimlerden sonra geliştirdiğiniz türden becerilerdir. Dış cephe temizliği ılık sabunlu su püskürterek yapılabilir. Fakat dış cepheyi güvenlikli bir vinç yada profesyonel ekipman gerektirdiği durumlarda bir profesyonel dış cephe temizliği firmasından destek almanız önerilir.

Vinil Kaplama Temizliği

Vinilin, en popüler dış cephe kaplaması haline geliyor olmasının bir nedeni var. Bu ürün diğer kaplamalara göre daha az bakım gerektirir. Geleneksel ahşap kaplama görünümünü bakım güçlükleri olmadan da kullanabilirsiniz. Örneğin vinilin yeniden cilalanması gerekmez; yıllarca solmaz. Ayrıca vinil, diğer materyallere zarar veren birçok faktöre – örneğin çürümeye ve termitler gibi zararlılara – duyarlı değildir. Vinil kaplamanız biraz kirlenmişse endişelenmeyin – temizleme daha kolay olacaktır. Zor lekeler bile su ve yumuşak deterjan çözeltisiyle çıkma eğilimindedir. Ancak çoğu zaman vinil temizlemek için hem zamandan hemde işin daha temiz yapılması için dış cephe temizliğinde profesyonel bir firmadan destek alınabilir.

Düzgün bir şekilde bakıldığında, dış cephe kaplaması onlarca yıl dayanabilir.  Evinizin göz alıcı dış cephe cazibesi, evinizin satış değerinin artması ve önemli ölçüde düşen bakım maliyetleri için dış cephe temizliği için bir profesyonel firmadan yardım talep edebilirsiniz.